|
11.05.09 - 14:50
Af:Hanna Smidt
Klimastafeten rejser rundt i hele landet. Den er også nået til Grønland, hvor den bliver brugt i flere kirker. Se en skøn billed-dagbog derfra. Og følg i øvrigt med i 'Stafettens Dagbog'.
Billed-dagbog fra Grønland Klimastafetten rejser Danmark rundt og bliver brugt til at fortælle om klimaforandringernes konsekvenser. I Grønland har stafetten været med ved gudstjenester i Qasigiannguit og Ilulissat. Det er der kommet en lille billeddagbog ud af. Se de skønne billeder her ved at følge Klimastafettens logo i venstre side.
Tavse vidner Majs, sten og en død koral er tavse vidner om at klimaet forandrer sig i Malawi, Grønland og Stillehavet. De bliver brugt til at fortælle at der er noget galt med klimaet, at det har store konsekvenser for natur og mennesker. Og at det kræver handling at lave om på. Stafetten har været med til at fortælle efterskole-elever om klimaforandringer. Den har været brugt i en gudstjeneste for kirkelige ledere. På Samsø var stafetten med til at indvie Samsø pastorat som Grøn Kirke.
Du kan læse mere om Kirkernes Klimastafet og om hvor den har været i Stafettens Dagbog.
Har du oplevet stafetten? Hvis du har, hører vi meget gerne fra dig. Fortæl om din erfaring og oplevelse af at bruge den eller se den. Send os en mail: klimastafetten@gronkirke.dk
Hvis ikke du har oplevet stafetten, så bestil den til en gudstjeneste eller en anden aktivitet, hvor du har brug for nogle konkrete historier til at fortælle om klimaforandringernes konsekvenser. Send os en mail: klimastafetten@gronkirke.dk
|