Havdrup Kirkegård er ny grøn kirkegård

"Nu er det vist på tide at vi kommer på listen, eftersom der er billeder fra vores kirkegård i jeres materiale!". Sådan indledtes en mail fra Havdrup Kirkegård, som har udfyldt Grøn Kirkegård-tjeklisten og kan sætte imponerende 40 ud af 50 krydser + fire ekstra under "egne tiltag". Som beskeden hentyder til, så er arbejdet med grønne tiltag på kirkegården dermed langt fra nyt for Havdrup Kirkegård, som ligger i den lille stationsby Havdrup mellem Køge og Roskilde.  "Vi har arbejdet med principperne for Grøn Kirkegård, mere biodiversitet og mangfoldighed de sidste 13 år" fortæller graver og kontaktperson Ida Fischer. 

Havdrup kirke er med på den grønne omstilling. Bæredygtighed og naturlig cyklus er i fokus i kirken såvel som på kirkegården. For ikke at tale om skønhed! For som Ida Fischer fortæller, så skal en tur på kirkegården gerne føles som at gå i Paradisets have. Derfor er der i løbet af de sidste 12-13 år plantet i hundredevis af blomstrende stauder i de tomme, store grave. På den måde bevares den gamle kirkegårdsstruktur, mens stauderne både er smukke at se på, leverer blomster til alteret i kirken og gavner dyre- og insektliv. Det samme går de kvashegn, som man i år har etableret på kirkegården og i præstegårdshaven. Her lægges alle nedfaldsgrene og kviste. Det udgør et fint insekt- og pindsvinebo!

På Havdrup Kirkegård lægger man desuden hvert år hestemøg ud under stauderne som gødning. På den måde undgår man at bruge kunstgødning, og samtidigt giver det en god jordforbedring. 

På Havdrup Kirkegård har man på egen krop mærket, hvordan natursynet er under forandring. Arbejdet med at lave en grøn kirkegård er handler bl.a. om at bevæge sig væk fra den traditionelle kirkegård og henimod en mere frodig og naturpræget kirkegård. Og det har krævet lidt tilvænning fra brugerne, fortæller Ida Fischer: "Men ting tager tid, og vi kan mærke at det falder mere naturligt nu. Det hele kan godt skabe lidt uro og undren hos folk, og til tider kan de tro at vi slet ikke passer vores arbejde". Men selvom det har krævet tilvænning og kommunikation, så har processen også været både spændende og sjov med plads til kreativitet og nye idéer. Menighedsrådet bakker op om processen og har stor tillid til de kompetente medarbejdere på kirkegården. "Og så er det bare dejligt at se resultatet af vores gode arbejde" afrunder Ida. 

Inspiration fra Havdrup Kirkegård
Ud over de 50 faste punkter på Grøn Kirkegård-tjeklisten, har Havdrup Kirkegård indført en håndfuld af deres egne grønne tiltag, som du kan lade dig inspirere af:

  • Vi genbruger selv gravstenene på kirkegården
  • Vores præst holder foredrag om vores kirkegård og dens tiltag
  • Vi bruger marksten fra den lokale landmand, både til pynt, stendiger og gravsten
  • Vi har høns på kirkegården, som bidrager med gødning og æg, og som fodres med madaffald og ukrudt
print
Tagget , , , , ,