Store Heddinge Kirkegård er grøn kirkegård

Store Heddinge kirkegård
Store Heddinge kirkegård ligger i Sydsjælland. Kirkegården tjekker 34 punkter af på tjeklisten. 

Nedestående tekst er skrevet af kirkegårdleder Bitten Nørby:

Vi har arbejdet med Grøn kirkegård siden 30.-01.-2020 hvor vi holdt et informationsmøde for alle kirkerne på Stevns. Se invitationen der er vedhæftet denne mail.


Vi har arbejdet med projekter. Vores hverdage er fyldt godt op med at holde kirkegård, så jeg planlægger projekterne og så arbejder hele styrken med projektet i et par dage. Det har været en god måde for os, både at få noget spændende afveksling, men også en god måde at teambuilde og at have noget at kigge på, som vi har lavet sammen.  


Det har været spændende, men også hårdt arbejde. Især vores store kompostprojekt (som vi har haft to gange) krævede meget planlægning, og at alle medarbejdere knoklede på i de tre dage, vi havde maskinen. Det har helt sikkert været gavnligt for vores stive lerjord, at få tilsat rå mængder af kompost, og vi kunne tydeligt se på georginerne om de stod i jordforbedrede bede eller den alm. stive ler tilsat perlesten. 


Vi har også haft et projekt som vi kaldte "Indplantning af løvtag med stauder".  Jeg søgte penge i en fond og vi plantede 20 Robinatræer  og en ordentlig omgang stauder hovedsageligt udvalgt efter det lille Bi-logo i kataloget, derefter plantet så de passer lidt samen i farver. Træerne og stauderne blev plantet på tomme gravsteder og det bliver SÅ spændende at se dem udvikle sig. Dette projekt var også hårdt, der var rigtigt meget planlægning, jordforbedringen af bedene var et stort arbejde og de store træer med tunge jordklumper var ikke nemme at håndtere. Da alle stauderne kom hjem var det også et stort arbejde at få dem sat samen, kørt ud på de rette pladser og få dem plantet. Derefter vandet og luet resten af året. Bagefter ser det hele bare så flot og frodigt ud og det summede hele efteråret og vi observerede også små søde frøer imellem alt det grønne - det var helt nyt på vores kirkegård. Så kan man virkelig se at det virker! Det næste projekt vi skal arbejde med er "Biodiversitet på kirkegården", det kommer til at handle om fuglekasser, vandfade, et træ der skal veteraniseres, et kvashegn, indplantning af buske i vores læbælter, informationsskilte ved de grønne tiltag og måske endnu en tur med kompost. 


Vi har også haft et enkelt projekt der ikke faldt i så god jord; langt græs under kirsebærtræerne... Uf, det startede ret godt med fine blomster og friskt grønt græs. Det er et ret fugtigt område. Senere på sommeren lagde græsset sig ned, personalet var frustreret - de påstod også at folk klagede -  og til sidst tog jeg en le med på job og gik i krig med projektet. Det tog mig mere end en uge at slå græsset og min kollega rev og rev og kørte det ene læs væk efter hinanden. Det var ikke så sjovt. Hvis vi skal have sådan noget langt græs, skal vi have en maskine der kan høste det OG samle det sammen. Vi har simpelthen ikke resurser til langt græs inde på kirkegården, det må vi nøjes ude i periferierne.  


Læs mere om Store Heddinge kirkegård på deres hjemmeside her

print
Tagget , , ,